سفارش تبلیغ
صبا ویژن

سیاست

چرا امریکا توافق نامه را نقض کرد؟

    نظر

بعد از توافق نامه ژنو ، جناب رئیس جمهور با سرعت کنفرانس خبری برگزار کرد ، به رهبر فرزانه نظام نامه نوشت و آماده ارائه گزارش 100 روزه به مردم شد . در پست های قبل نوشتیم که اگر این توافق نامه امضاء نمیشد رئیس جمهور محترم مطلب آنچنانی برای عرضه در گزارش 100 روزه نداشت ، و دیدیم که بغیر از این توافق نامه هم انصافا چیزی برای عرضه گفته نشد و بیشتر به سیاه نمایی و بیان مشکلات دوران قبل بسنده شد و البته شیر مدارس هم مشکلش حل شد ! ( جالب است بدانید توضیع شیر رایگان سالهاست در مدارس وجود دارد اما بدلیل کمبود بودجه این اواخر توزیع نمیشد و معلوم نیست با خزانه خالی چگونه توزیع شیر انجام گرفت، یا خزانه خالی نبوده یا ... بگذریم)
اما به ناگاه  یک ساعت بعد از امضاء توافق نامه امریکائیان توسط جان کری و بعد توسط اوباما اعلام کردند حقی برای غنی سازی ایران در توافق نامه ذکر نشده است ! از آنها انکار و از دولت و دکتر ظریف اصرار که چنین نیست و ما حق غنی سازی داریم و انجام میدهیم و فعلا خودمان به میل خودمان از آن دست کشیده ایم و هر گاه لازم باشد مجددا آنرا شروع می کنیم...
بعد از چند روز کشمش های فراوان ، امریکائیها تلویحا اعلام کردند این حق را فعلا به رسمیت میشناسند که البته تبعاتی را برای آنها بوجود آورد و برای گذر از این تبعات و پس از چندی به ناگاه تحریم های جدید وضع کردند!
تیم مذاکره کننده که در وین مشغول رایزنی در سطح کارشناسان بود سریع به تهران بازگشت ! اینطور که امریکایی می گویند ( اگر دروغ نگویند) تیم مذاکره کننده هسته ای ما می دانسته که تحریم ها ادامه پیدا می کند و ظاهرا در آن برهه دولت ایران احتیاج داشته که بگوید توافقی کردیم و آنرا در بوق و کرنا کند ! ( که کردند )
و اگر امریکایی ها دروغ بگویند (که بعید نیست) پس امریکا به دلایلی ابتدا توافق کرده و بعد آنرا نقض کرده است . عده ای می گویند در  امریکا هم تندروهایی وجود دارند که این تحریم ها کار آنها بوده است . البته از رقیب دیرینه دموکراتها یعنی جمهوری خواهان جنگ طلب بعید نیست که با این حربه توافق را برهم بزنند و بر طبل جنگ و فشار و فروش تسلیحات بیشتر بکوبند و البته عده ای معتقدند فشار اسرائیل و لابی صهیونیستی باعث این کار شده است.
نکته ای وجود دارد و آن اینکه بعد از توافق نامه ژنو و بیان این موضوع توسط روسیه که دیگر با عقب نشینی ایران از غنی سازی 20 % نیازی به سپر موشکی در اروپا نیست  به ناگاه امریکایی ها هشیار شدند و بنای ساز مخالف را گذاشتند تا قضیه ایران فیصله یافته تلقی نشود و آنها مجبوذ نشوند سپر دفاع موشکی را جمع کنند.
همچنین بعد از توافق نامه ژنو ، عربستان که از توافق حاصله ناراحت بود اعلام کرد که از واشنگتن ناامید شده و باید به سمت دوستان جدید برود ( روسیه) که این نیز برای امریکا یک زنگ خطر است و امریکا دوست ندارد عربستان که نوکر بی جیره و مواجب خودش و خاستگاه القاعده و عامل فشاری برای ایران می باشد را از دست بدهد ، فلذا به نقض توافق نامه روی آورده است ...